domenica 4 gennaio 2009

PROGRAM ADOPCJI NA ODLEGŁOŚĆ


Co to jest Adopcja na odległość?
- to opieka nad biednymi dziećmi lub młodzieżą z Santo Domingo de lo Colorados (Ekwador) poprzez zapewnienie im możliwości edukacji w szkole i uczestniczenie w centrum pozaszkolnym (świetlica), Centro de Apoyo Escolar „Alegria de Vivir” (Radość życia) na misji franciszkańskiej (OFMConv.)

Jakie dzieci mogą być objęte programem?
- osoby do Adopcji na odległość przedstawiają misjonarze franciszkańscy, z Santo Domingo przy współpracy z Caritas w Ełku. Wybierają oni najbardziej potrzebujące dzieci i młodzież, którym rodzice nie są w stanie zapewnić edukacji, a często nawet zaspokoić ich podstawowych potrzeb.
Przeważnie jednak są to dzieci wychowywane przez samotne matki i w rodzinach wielodzietnych. Opieką objęte są osoby w wieku od 5 do 25 lat ( w przypadku pomocy młodzieży w nauce szkoły średniej albo uniwersytetu)

Kto może w nim uczestniczyć?
- osoba, która ukończyła 18 rok życia, rodzina, zakład pracy, uczelnia, szkoła, klasa, stowarzyszenie itp.

W jaki sposób można włączyć się do dzieła?
- poprosić o deklaracje i wypełnioną przesłać na adres:

Caritas Diecezji Ełckiej,
Ul. 3-go Maja 10,
19-300 Ełk

Szkoły przesyłają deklarację (wyłącznie pocztą tradycyjną) z pieczątką instytucji oraz imieniem
i nazwiskiem nauczyciela odpowiedzialnego.
Osoba w Caritas, która zajmuje się organizowaniem adopcji w Polsce, pełni rolę pośrednika między misjonarzami, a osobą adoptującą. Sponsor zobowiązuje się do pokrycia kosztów kształcenia dzieci przez okres minimum jednego roku. Po upływie tego czasu zobowiązanie może przedłużyć (telefonicznie, listownie lub pocztą elektroniczną), nie wypełniając ponownie deklaracji.
W odpowiedzi na deklarację misja prześle informacje o placówce, fotografię dzieci oraz nada indywidualny numer osobie przystępującej do programu. Po otrzymaniu powyższych informacji należy rozpocząć dokonywanie wpłat, dopisując „Adopcja – Ekwador” na druku przelewu w rubryce tytuł wpłaty oraz indywidualny numer nadany przez odpowiedzialnego.

Numer konta Caritas Diecezji Ełk: PKO BP S.A. o/Ełk 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369


Jaka jest roczna wysokość zobowiązania?
- minimalny roczny koszt wynosi 250,00 złotych (to kwota wystarczająca na zaspokojenie potrzeb związanych z wydatkami szkolnymi i centrum „Alegria de Vivir” dla jednej osoby na okres 1 roku szkolnego), ale to Państwo podejmują decyzję o wysokości zobowiązania.
Osoba odpowiedzialna przekazuje misjonarzom pieniądze przelewem bankowym raz na pół roku lub częściej (w zależności od potrzeb). Misjonarze osobiście opłacają koszty nauki oraz troszczą się o zaspokojenie podstawowych potrzeb podopiecznych, takich jak: dożywianie, pomoc rodzinom, ubranie, książki, przybory szkolne, a nawet jeśli, jest to możliwe podstawowe leczenie i zakupienie leków.

Ile razy w roku będzie przesłana informacja od misjonarza?
- dwa razy w roku misjonarz postara się napisać list z informacją o placówce i dzieciach objętych opieką.

Czy można pisać do dzieci, które zostały objęte pomocą?
- można przesyłać listy, kartki z życzeniami do misjonarza i podopiecznych. W związku z licznymi obowiązkami misjonarz nie ma możliwości odpisywania na indywidualne listy. Najlepiej, aby korespondencja była napisana w języku urzędowym obowiązującym w kraju, z którego pochodzą podopieczni (język hiszpański).

Czy można wysyłać paczki?
- nie można wysyłać paczek ani drobnych prezentów dzieciom objętym programem Adopcji na odległość, aby nie tworzyć potrzeb, które nie odpowiadają warunkom życia w danym miejscu, i aby unikać powstawania zazdrości pomiędzy dziećmi z tej samej misji.

Czy można przerwać Adopcję na odległość?
- Adopcja na odległość stanowi moralne zobowiązanie wobec dziecka lub grupy dzieci. Jeśli opiekun albo instytucja nie mają możliwości dalszego wspierania, powinni powiadomić o tym odpowiedzialnego w Caritasie telefonicznie lub listownie.

Jakie są zalety adopcji grupowej?
- adopcja grupowa polega na finansowaniu kształcenia grupy młodzieży czy dzieci będących na danej placówce misyjnej. Wpłacane przez ofiarodawców pieniądze są spożytkowane przede wszystkim na wyposażenie dzieci w podręczniki i przybory szkolne, zapewnienie odpowiedniego zaplecza umożliwiającego kształcenie oraz odpowiedniej opieki lekarskiej i zaopatrzenie w leki. W niektórych sytuacjach konieczny jest zakup koszulek, butów, czy mundurków szkolnych, w innych żywności i podstawowych środków higieny osobistej. Często niezbędne jest również wspieranie rodziny ucznia. Adopcja grupowa w porównaniu z imienną nie wymaga tak wielu formalności. Pomoc udzielana w ten sposób szybciej dociera do oczekujących jej. Jest powszechniejsza i skuteczniejsza. Zapobiega niebezpieczeństwu zawłaszczania dziecka, czy też niezdrowym podziałom wśród dzieci.

Jaki jest dotychczasowy przebieg programu?
Adopcja na odległość rozpoczęliśmy od kwietnia 2008 roku. Programem objęte są dzieci i młodzież z Santo Domingo w Ekwadorze. Mamy nadzieję, że ona się rozszerzy na inne franciszkańskie placówki misyjne w Ekwadorze.Za pośrednictwem adopcji na odległość 65 dzieci i młodzieży otrzymało już możliwość uczęszczania do Centrum - Świetlicy „Alegria de Vivir” na zajęcia pozaszkolne, obiad i podwieczorek. Ponadto 30 otrzymało możliwość pomocy w nauce szkolnej zakupionych zeszytów i potrzebnych przyborów do nauki. Zakupionych mundurków szkolnych i inne pomocy materialnej, dydaktycznej i medycznej. W tym 4 młodzieńców uczęszcza do szkoły średniej, aby zdobyć zawód albo kontynuować studia.

Nessun commento:

Posta un commento